سه شنبه 01 ارديبهشت 1394  | English
15

مدرس مرکز آموزشی وصال: معلمی همه عشق است

مدرس مرکز آموزشی وصال: معلمی همه عشق است

 شهرزاد مشیری، مدرس کانون زبان ایران در مرکز آموزشی وصال است. در یازدهم اسفندماه سال 1353 به دنیا آمده و لیسانس مترجمی زبان انگلیسی و فوق لیسانس آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه تربیت معلم دارد. می گوید: ممتحن رسمی دانشگاه کمبریج برای آزمون Speaking  امتحانات KET، PET، FCE، CAE، CPE، BEC است و از CELTA،CAE،FCE و... به عنوان مدارک تخصصی اش نام می برد.

چگونه تدریس در کانون زبان ایران را شروع کردید؟
سابقه حضور من در ساختمان وصال کانون زبان ایران به تابستان 1367 زمانی که دوره راهنمائی را به پایان رسانده بودم برمی گردد. مادرم به اصرار و پس از پیگیری فراوان توانسته بود من را برای شرکت در کلاس ها ثبت نام نماید. اما من! مثل تمام هم کلاسی هایم می خواستم تابستان را به ورزش و تفریح بپردازم. در مذاکره ای بسیار منطقی مقرر شد، 3 جلسه در کلاس ها شرکت کنم و چنانچه تمایلی نداشتم ادامه ندهم. اما من کلاس ها را حتی در بحران کنکور رها نکرده و بدون وقفه از ترم BE تا 12 و سپس دوره های دانشگاه کمبریج را یکی پس از دیگری گذراندم. زبان انگلیسی که روزگاری با غرولند در کلاسش حاضر شده بودم، تمام زندگی من شد. رشته تحصیلی ام را علی رغم مخالفت های پدرم زبان انگلیسی انتخاب و هر حرفه و شغلی که با این زبان در ارتباط بود امتحان کردم؛  کار اداری، مترجمی همزمان، تورهای مسافرتی، تدریس و ... اما تدریس در کانون زبان ایران را از سال 1378 رسما آغاز نمودم.
 
چرا کانون زبان  را انتخاب کردید؟

کانون زبان ایران از کادر علمی مناسبی برخورداراست. عموما در بسیاری از آموزشگاه ها، مدرسان مجموعه، از دانشجویان گروه زبان انگلیسی هستند که تدریس را به عنوان شغلی مقطعی برگزیده اند. اما همنشینی با مدرسان کانون زبان ایران توام با یادگیری و شان اجتماعی است. به لحاظ درجه علمی، به لحاظ سال های ارزشمند کسب تجربه، همنشینی با این گروه را ترجیح میدهم. کانون در عین حال یک دانشگاه موفق تربیت مدرس است. هم اکنون من با سرکار خانم سوسن عزیزیان که روزگاری در سال 1367 استاد من بودند و نیز با خانم ملیسا طاووسی که روزگاری در دهه 70 دانشجوی من بودند به عنوان مدرس در مرکز وصال همکار هستیم و این خود نمونه بارزی از موفقیت آکادمیک این مرکز است.

در کودکی دوست داشتید چه شغلی داشته باشید و آیا به شغل دلخواه دوران کودکی تان دست یافتید؟

بله، در کودکی آرزو داشتم استاد دانشگاه باشم. امروز با افتخار می گویم که تدریس زبان انگلیسی را از مقطع دوم راهنمائی تا پیش دانشگاهی و نیز دروس دوره مترجمی زبان انگلیسی مقطع کارشناسی دانشگاهی (دانشگاه آزاد مرکز تهران و علمی کاربردی) تجربه کرده ام.

از اولین روز تدریس تان برایمان بگویید؟

زمانی که تدریس را در کانون زبان ایران شروع کردم، مدت 6 سال بود که تدریس می کردم و بنابراین در این حرفه تازه وارد نبودم، اما در اولین تجربه تدریس در 18 سالگی یک کلاس، مکالمه بزرگسالان در ساعت صبح که عموما زبان آموزانش خانم های خانه دار بودند، داشتم. عمدا از لنز طبی استفاده نکردم و عینک زدم تا بزرگتر به نظر برسم. از پیش در مورد مشکلات ادامه تحصیل خانم های خانه دار ریشه یابی کرده و در کلاس بحثی پیرامون این موضوع عنوان کردم که بسیار از طرف زبان آموزان مورد استقبال قرار گرفت. 

یک مدرس نمونه از نظر شما چه ویژگی هایی دارد؟

مدرس نمونه باید همیشه در حال یادگیری و به روز رسانی دانش خود 1 باشد و به فرمایش حضرت علی که فرمودند "زکات علم نشر آن است" معتقد باشد.

1- Who dares to teach must never cease to learn.  ~John Cotton Dana
تلخ ترین و شیرین ترین خاطره تان از تدریس در کانون زبان چیست؟

خاطره شیرین را می گویم، در یکی از کلاس های سطوح پیشرفته زبان آموزان را به شرکت در آزمون های دانشگاه کمبریج ترغیب کردم؛ به معرفی کتاب مرجع پرداختم و در عین حال لیستی از مخفف های مصطلح را در اختیارشان قراردادم. در اولین جلسه پس از اعلام نتایج و موفقیت تعداد بسیاری از زبان آموزان وارد کلاس شدم. کلاس تاریک بود ولی روی میز یک کیک با تعدادی شمع روشن به چشم می خورد. طرح کیک یکی از آن اختصار ها بود. (I.O.U) به معنای به شما مدیونم. زبان آموزان برای تشکر از من این کیک را سفارش داده بودند که شاید بهترین هدیه ای بود که تا کنون از کسی گرفته ام. متاسفانه سیل اشک اجازه صحبت به من نداد.

بهترین و جالب ترین هدیه ای که در روز معلم دریافت کرده اید چه بوده است؟
کارت های تبریک اینترنتی از کسانی که امروز درکرسی موفقیت در بهترین دانشگاههای جهان نشسته اند و هنوز هم روز معلم و این حقیر را فراموش نمی کنند. این کارت ها و نامه ها را معمولا با غرور برای همکارانم می خوانم.
در یک جمله یا یک بیت شعر معلم را تعریف کنید؟

هنری آدامز نویسنده و تاریخ نویس آمریکایی (1918-1838) معتقد بود، تاثیرات بر جای مانده از  یک معلم حد و مرز نمی شناسد.

A teacher affects eternity; he can never tell where his influence stops.  ~Henry Brooks Adams
این جمله را کامل کنید: تدریس در کانون زبان ایران برای من همراه با رضایتمندی شغلی است و از این که کوچکترین تغییری در افکار یا سطح علمی نسل آینده بیافرینم احساس غرور می کنم.
 
اگر به جای حسن مسعودی رئیس کانون زبان ایران بودید دوست داشتید چه کاری برای مدرسان انجام دهید؟

دوست داشتم انگیزه کار و حس تعلق سازمانی نیروی انسانی را به نحو موثری افزایش دهم، چرا که معلمی همه عشق است و پاداش آن مسلما درآمد و مزایای بالا نیست. 

زبان آموزی هست که همیشه به طور خاص در ذهن شما باشد؟
در کلاس high 3  زبان آموز بسیار کم صحبتی به نام مرضیه داشتم. روزی در خلال درس از او در مورد خانواده اش پرسیدم، گریست. گویا به تازگی پدرش را از دست داده بود و تصمیم داشت انگلیسی و کانون زبان را به دلیل افسردگی رها کند. بعد از کلاس و در چند جلسه با او صحبت کردم. ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و پیگیری زبان انگلیسی را توصیه کردم. امروز مرضیه در مقطع دکترا در دانشگاه دوبلین ایرلند مشغول به تحصیل است و گاها برایم از موفقیت هایش می نویسد. هر بار که یک ایمیل از او دریافت می کنم بر خود می بالم.
ضمن تبریک دوباره این روز خدمت شما و با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید، به عنوان کلام آخر اگر صحبتی باقی مانده است بفرمایید.

بار دیگر مدرسان محترم را به انتقال بدون چشمداشت دانش دعوت می کنم.

If you have knowledge, let others light their candles at it.  ~Margaret Fuller
(مارگارت فولر

تعداد امتیازات: (40) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (2626)
گروه خبر: مصاحبه ها
کد خبر: 401
  • مدرس مرکز آموزشی وصال: معلمی همه عشق است
  • مدرس مرکز آموزشی وصال: معلمی همه عشق است
  • مدرس مرکز آموزشی وصال: معلمی همه عشق است

RSS comment feed نظرات ارسال شده

1
# سپیده (جمعه 15 اردیبهشت 1391 03:24 ب.ظ)
درود بر این همکار پر تلاش و متواضع.
2
# محمد (جمعه 15 اردیبهشت 1391 06:38 ب.ظ)
امیدوارم یروزی بتونم دبیر کانون شم و همکاران باسواد و محترمی امثال خانم مشیری و استاتید عزیزم آقایان مقامی و لطیفی داشته باشم.
3
# شقایق مشیری (جمعه 15 اردیبهشت 1391 09:54 ب.ظ)
Dear Shahrzad Moshiri
The way you teach,the knowledge you share,the care you take,the love you shower,makes you the world's best teacher
4
# Dr. Zobeiri (جمعه 15 اردیبهشت 1391 09:57 ب.ظ)
با آرزوی موفقیت روزافزون
5
# علی سفیدرو (جمعه 15 اردیبهشت 1391 10:00 ب.ظ)
بهترین مردم کسانی هستند که اگر در پیشرفت دیگران سهمی داشته باشند خشنود می شوند و تو از آن گروهی چون معلمی !
6
# Reza (جمعه 15 اردیبهشت 1391 10:12 ب.ظ)
I see how ILI gets bigger bigge, the only reason is having dedicated teachers as you. Wish you luck dear teacher.
7
# خوش نيام (جمعه 15 اردیبهشت 1391 10:37 ب.ظ)
با سلام و تبريك روز معلم خدمت تمامي اساتيد محترم كانون زبان ايران بالاخص سركار خانم مشيري كه حق استادي بر من و فرزندم دارند . انتخاب ايشان به عنوان مدرس نمونه را از صميم قلب تبريك گفته و آرزوي سلامتي براي خودشان و خانواده محترم ايشان دارم.
8
# عسل شیواخواه (جمعه 15 اردیبهشت 1391 10:48 ب.ظ)
قطعا تدریس چیزی جز عشق و از خود گذشتگی نیست و شما یکی از بهترین ها هستید.از داشتن چنین اساتید و همکارانی به خود افتخار می کنم. بسیار از خواندن این مصاحبه لذت بردم. برای شما و همه همکاران آرزوی موفقیت دارم.
9
# shahla (شنبه 16 اردیبهشت 1391 10:16 ق.ظ)
The real point is that we learn what we live and during this living process many people are special and give us hints to progress and get into the right way .Teachers are one of these
10
# مهرنوش (شنبه 16 اردیبهشت 1391 10:17 ق.ظ)
با آرزوي موفقيت روزافزون براي معلم دلسوز و مهرباني كه هميشه و همه جا به ياد شاگردان بوده و دلسوزانه كار كرده و هميشه سزاوار بهترين ها است.
11
# جمشید امینی (شنبه 16 اردیبهشت 1391 10:44 ق.ظ)
بسیار لذت بردیم؛ موفق باشید.
12
# مریم ملکی:کانون زبان تبریز (شنبه 16 اردیبهشت 1391 10:47 ق.ظ)
استاد فرزانه سرکار خانم مشیری

موفقیتتان را به عنوان مدرس "نمونه"از ته دل تبریک میگویم.از خواندن مصاحبه تان لذت بردم.بهترین معلمان با قلبشان درس میدهند نه با کتابشان و شما یکی از اینهایید..
13
# pantea (شنبه 16 اردیبهشت 1391 10:53 ق.ظ)
I like a teacher who gives you something to take home to think besides

homework . by Lily Tombin. And i believe you are such a teacher
14
# علیرضا حیاتی (شنبه 16 اردیبهشت 1391 11:11 ق.ظ)
شخصیت مثبت،بار علمی خوب، انرژی بالا،درک متقابل و فروتنی لازمه معلم خوب است.
خانم مشیری به شما تبریک میگم هم به عنوان معلم خوب و هم روز معلم (البته با چند روز تاخیر)
15
# Kamal Esmaili (شنبه 16 اردیبهشت 1391 11:40 ق.ظ)
Some people are great but some people were born great.
I see a day when you hit a universal record in English language teaching.
You are determined to prove that
if you persevere, you'll succeed
Wish you better days to come.
16
# فرزانه نقدي (شنبه 16 اردیبهشت 1391 11:57 ق.ظ)
با عرض تبريكات صميمانه.
آرزو مي كنم گنجينه علمتان بي پايان و هميشه در اختيار مشتاقان و قدردانان آن باشد.
17
# Marzieh Mirhashemi (شنبه 16 اردیبهشت 1391 12:05 ب.ظ)

Mrs Moshiri has been more than a teacher. I found guidance, friendship, discipline and love, everything, in her. Still remember those days that I was so hopeless and how her words brought hope and motivation into my life. Apart from her knowledge, she taught us how to take advantage of our opportunities in life. If I were to describe her classes in two words I would say "effective" and "fun"! I am always grateful to you, Mrs Moshiri.I cannot express my gratitude but wish you and your lovely family all the best.
18
# بارمان (شنبه 16 اردیبهشت 1391 03:30 ب.ظ)
با آرزوي سلامتي و موفقيت روزافزون براي معلم پرتلاش كانون خانم مشيري
19
# ebrahimi (شنبه 16 اردیبهشت 1391 04:56 ب.ظ)
با آرزوی موفقیت
20
# Shervin Moshiri (شنبه 16 اردیبهشت 1391 06:58 ب.ظ)
خیلی اعتقاد لازم نیست تا جایی که بزرگان تاریخ ایستادند بایستی معلمی زیباترین شغل دنیاس آموزش بهترین صواب آخرت موفق باشی!!
21
# مهرداد متین پور (يکشنبه 17 اردیبهشت 1391 02:58 ق.ظ)
I absolutely agree and believe in this:"Who dares to teach, must never cease to learn" .It is especially true and essential in our job as an English teacher while being a non-native speaker ourself.It is really noble to be a coworker of likes of you at the ILI Ms.Moshiri
22
# Habibi (يکشنبه 17 اردیبهشت 1391 10:28 ق.ظ)
روز معلم رابه اساتید محترم کانون زبان تبریک عرض نموده و سرکار خانم مشیری را مصداق شعر :
دوست دارم شمع باشم در دل شبها بسوزم
روشنی بخشم به جمعی و خودم تنها بسوزم

الگویی شایشته میدانم و برایشان موفقیت آرزومندم
23
# دادور (يکشنبه 17 اردیبهشت 1391 10:50 ق.ظ)
ضمن تشکر و قدردانی فراوان
24
# niki shekari (يکشنبه 17 اردیبهشت 1391 10:54 ق.ظ)
با آرزوی موفقیت های بیشتر و سلامتی و شادی این استاد گرامی...
25
# Maryam Salimi (يکشنبه 17 اردیبهشت 1391 10:54 ق.ظ)
My Dear Teacher, I'm so proud to have a teacher like you
There's no one quite like a special teacher, and no teacher quite as special as you.
26
# زیاری (يکشنبه 17 اردیبهشت 1391 10:57 ق.ظ)
با آرزوي سلامتي و موفقيت روزافزون
27
# mohsen (يکشنبه 17 اردیبهشت 1391 11:00 ق.ظ)
با آرزوی موفقیت برای شما
28
# زهرا شجاعی (يکشنبه 17 اردیبهشت 1391 09:55 ب.ظ)
با آرزوی بهروزی

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر کد امنیتی :
کد امنیتی را وارد نمایید: