عکس هدر

 آشنایی با UCLES/ESOL

آزمون KET(Key English Test) 

آزمون PET (Preliminary English Test)

آزمون FCE (First Certificate in English)

آزمون CAE (Certificate in Advanced English)

آزمون CPE (Certificate Proficiency in English)

 


آشنایی با UCLES/ESOL

در سال 1858، UCLES به عنوان یکی از دپارتمان های دانشگاه کمبریج آغاز به کار کرد. هدف از تأسیس این بخش، ارایه استانداردی برای آموزش زبان انگلیسی در مدارس و برگزاری امتحان در زمینه موضوعات مختلف اعم از تحصیلص و حرفه ای بود.

 در حال حاضر UCLES تحت عنوان Cambridge Esol شناخته شده و عهده دار مسئولیت برگزاری امتحانات برای آموزندگان زبان انگلیسی است. همچنین این دپارتمان به عنوان بخشی از یکی از معتبرترین دانشگاه های جهان، آزمون هایی را جهت ارزیابی زبان آموزان در بالاترین سطح ممکن، آماده و برگزار می نماید. این امتحانات هر 4 مهارت مورد نظر در آموزش زبان- مهارت های شنیداری، گفتاری، نوشتاری و درک مطلب- را بر اساس نیاز زبان آموزان در زندگی واقعی مورد سنجش قرار می دهد. هم اکنون امتحانات UCLES در 5 سطح اصلی برای علاقمندان برگزار می شود که این سطوح عبارتند از:

 

KET: Key English Test

PET: Preliminary English Test

FCE: First Certificate in English

CAE: Certificate in Advanced English

 CPE: Certificate of Proficiency in English

 

آزمون KET(Key English Test)  

 آزمون KET در اولین سطح از سطوح پنج‌ گانه آزمون های اصلی دانشگاه کمبریج (ویژه بزرگسالان) قرار دارد. در این مقطع کاربران زبان انگلیسی قادر خواهند بود چه در کشور خودشان و چه در کشورهای خارجی به کمک برقراری ارتباط با انگلیسی زبانان بومی و غیربومی به جمع‌آوری اطلاعات و انجام امورشان بپردازند.

 

آزمون PET (Preliminary English Test) 

در بین سطوح پنج گانة امتحانات اصلی دانشگاه، PET در جایگاه دوم قرار دارد. از نظر سطح سنجش، آزمون PET در حد متوسط بوده و هدف آن ارزیابی میزان توانایی و تبحر داوطلبان در برخورد با موارد روزانه بکارگیری ارتباطات کلامی و نوشتاری می‌باشد.

در چنین مقطعی، کاربران زبان انگلیسی قادر خواهند بود چه در کشور خودشان و چه در کشورهای خارجی به کمک برقراری ارتباط با انگلیسی زبانان بومی و غیربومی به کسب اطلاعات و انجام امورشان بپردازند.

 

آزمون FCE (First Certificate in English)

در بین سطوح پنج گانه امتحانات اصلی دانشگاه، FCE در جایگاه سوم قرار دارد. از نظر سطح سنجش، آزمون FCE در حد بالای متوسط بوده و هدف آن ارزیابی میزان توانایی و تبحر داوطلبان از نظر کلامی و نوشتاری در سطوح کاری و تحصیلی می‌باشد.

 

آزمون CAE (Certificate in Advanced English)

در بین سطوح پنج گانه آزمون های اصلی دانشگاه، CAE در جایگاه چهارم قرار دارد. از نظر سطح سنجش، آزمون CAE در حد پیشرفته بوده و هدف از آن ارزیابی  میزان توانایی و تبحر داوطلبان از نظر کلامی و نوشتاری در سطوح تخصصی و تحصیلی می باشد.

 

آزمون CPE (Certificate Proficiency in English)

در بین سطوح پنج گانه آزمون های اصلی دانشگاه، CPE در جایگاه پنجم قرار دارد. از نظر سطح سنجش، آزمون CPE در حد پیشرفته بوده و هدف آن ارزیابی میزان توانایی و تبحر داوطلبان از نظر کلامی و نوشتاری در سطوح تخصصی و تحصیلی می‌باشد.

 

پیشینه آزمون های YLE

 از سال 1993 تاکنون دانشگاه کمبریج طرحی را در رابطه با ارزیابی سطح زبان کودکان و نوجوانان(7 تا 12 سال) که به آموختن زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم اشتغال دارند، در دست دارد. امتحانات مربوط به این بخش با عنوان YLE شناخته می شوند.

امتحانات YLE دارای سه سطح بوده (Starters, Movers, Flyers) و به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند روش جامعه را برای سنجش معلومات زبان آموزان مقطع ابتدای در اختیار بگذارند. از نظر سطح زبان این آزمون ها اولین گام به سمت امتحانات اصلی دانشگاه کمبریج نظیر KET و PET ( ویژه بزرگسالان ) هستند.

 

اهداف آزمون های YLE

اهداف این آزمون ها عبارتند از:

1.     ارایه نمونه هدفمند و مرتبط با کاربرد زبان

2.     ارزیابی دقیق و منصفانه

3.     ایجاد تصور اولیه مثبت از یک تست بین المللی در ذهن کودکان

4.     ارتقا روش های مؤثر یادگیری و آموزش

5.     ترغیب به ادامه آموزش و یادگیری

 

برگزاری آزمون های YLE

برگزاری آزمون های YLE این امکان را برای علاقمندان فراهم می اورد تا در کنار آموزش زبان نسبت به اخذ مدرک بین المللی YLE در سطحی متناسب با میزان دانش خود اقدام نمایند. گفتنی است کلیه داوطلبانی که در گروه سنی 7 تا 12 سال قرار دارند صرف نظر از موسسه ای که در آن مشغول به تحصیل هستند می توانند جهت شرکت در آزمون ها اقدام نمایند.

 

معرفی آزمون های YLE بخش امتحانات دانشگاه کمبریج

در رابطه با سطوح مختلف دوره YLE، 2 گروه امتحان در این دپارتمان برگزار می شوند که عبارتند از:

-MOCK YLE: Starters, Movers, Flyers

                                                 sActual Examination

 

(YLE (Mock

علاقمندان به شرکت در امتحان اصلی و اخذ مدرک دانشگاه در سطح مربوطه،  می توانند نخست در آزمون  YLE (Mock) که یکی از آزمون های گذشته دانشگاه و یا یکی از نمونه سوالات طراحی شده توسط دانشگاه است، شرکت نمایند. هدف از این آزمون ارزیابی میزان آمادگی داوطلب جهت شرکت در آزمون اصلی دانشگاه است. مدت زمان این آزمون بسته به سطح برگزاری آن بین 90 تا 120 دقیقه به طول می انجامد.  این امتحان در 2 بخش Listening و Reading & Writing برگزار می گردد.

 

(اصلی) YLE

این آزمون نیز بسته به سطح برگزاری آن بین 90 تا 120 دقیقه به طول می انجامد. این امتحان  در 3 بخش Reading & Writing , Listening و Speaking برگزار می گردد.

 

نحوه مطلع شدن از زمان امتحانات

داوطلبان می توانند با مراجعه به بخش امتحانات دانشگاه کمبریج در کانون زبان ایران و یا سایت کانون زبان ایران و همچنین مراکز آموزشی کانون زبان از تاریخ آزمون مطلع گردند.

 

لوازم و وسایل ضروری جهت روز آزمون

داوطلبان باید علاوه بر همراه داشتن مداد سیاه (به تعداد کافی) مداد تراش و پاک کن، یک جعبه مداد رنگی شامل رنگ های زیر را به همراه داشته باشند:

-         سیاه                    - صورتی

-          آبی                     - بنفش

-         قهوه ای                - قرمز

-         سبز                     - زرد

-         خاکستری              -  نارنجی

 

زمان اعلام نتایج

نتایج معمولاً 4 تا 8 فته پس از برگزاری آزمون اعلام می گردد.

 

BEC (Business English Certificates) دارای سه سطح (Preliminary, Vantage, Higher) می باشد و کاربرد آن ها در زمینه مهارتهای انگلیسی تجاری است. این آزمونها مناسب برای گروه سنی بزرگسال است که در حال آمادگی برای کار و تجارت هستند و یا مشغول به تجارت می باشند.BEC Preliminary  در بین سطوح پنج گانه امتحانات اصلی دانشگاه کمبریج در جایگاه دوم قرار دارد BEC Vantage در جایگاه سوم و BEC Higher در جایگاه چهارم قرار دارد.

آشنایی با آزمون TKT

TKT (Teaching knowledge Test) آزمونی است که محتوای آن آموزش مهارتهای تخصصی تدریس زبان انگلیسی به علاقمندان تدریس می باشد و هدف آن افزایش دانش آموزش زبان مدرسان در گروه های مختلف از ابتدایی تا بزرگسالان می باشد و در موارد زیر به مدرسان کمک می کند:

-  روشهای مختلف تدریس

-   زبان تدریس

-   روشهای استفاده از منابع مختلف

-   موارد موثر در طراحی و برنامه ریزی دروس

-   روشهای مدیریت کلاس برای موارد متفاوت

 

محتوای دوره آموزشی

این دوره دارای سه بخش می باشد:

1- زبان و پیشینه آموزش و یادگیری زبان که شامل:

-  تشریح زبان و مهارت های زبانی

-  پیشینه آموزش زبان

-  پیشینه یادگیری زبان

2- طراحی دروس و استفاده از منابع برای آموزش زبان:

-  طراحی و آماده سازی یک درس یا چندین درس پشت سر هم

- انتخاب و استفاده از منابع و مواد آموزشی

3- فرآیند مدیریت آموزش و یادگیری زبان:

-  زبان مدرس و زبان آموز در کلاس درس

-  مدیریت کلاس

 

مخاطبان دوره

مخاطبان این دوره مدرسان زبان انگلیسی در سطوح ابتدایی، متوسطه و پیشرفته و همچنین مدرسانی است که تازه شروع به کار کرده اند، مدرسان علاقمند به کسب دانش زبانی جدید و مدرسانی که در رشته های دیگر تدریس نموده و مایل به تدریس در رشته زبان نیز هستند.

 

محتوای آزمون

این آزمون دارای سه قسمت می باشد که عبارتند از:

 ngModule 1: Language and background to language learning and teachi

Module 2: Planning lessons and use of resources for language teaching

Module 3: Managing the teaching and learning process