کانون زبان ایران / آزمون ها و گواهینامه ها / آزمون بین المللی تورفل (روسی)

آزمون تورفل چیست

آزمون تورفل (به روسی ТРКИ) آزمونی در سطح استاندارد جهانی است برای سنجش اطلاعات و توانایی افراد در زبان روسی. این آزمون در بیش از ۱۰۰ مرکز نمایندگی در ۴۰ کشور مختلف و در 6 سطح مختلف С2, С1, В2, В1, А2, А1 برگزار می‌شود. گواهی این آزمون توسط بیش از ۱۰۰۰ سازمان (از جمله سازمان ملل) در انگلیس، یونان، آلمان، اسپانیا، ایتالیا، چین، کره، لهستان، ترکیه، سوئیس و دیگر کشورها شناخته شده است.

نحوه برگزاری آزمون تورفل

مرکز آزمون زبانهای دانشگاه سن‌پترزبورگ روسیه بیش از 20 سال یکی مهمترین مراکز برگزاری این آزمون بوده است. از سال 1400 کانون زبان ایران با همکاری این مرکز امکان برگزاری این آزمون در ایران را به صورت آنلاین فراهم آورده است.


سطح ابتدایی А1 (ТЭУ)
موفقیت در آزمون این سطح به این معنی است که داوطلب دارای حداقل سطح دانش زبان روسی است که برای موارد محدودی در ارتباطات روزمره کافی است. همچنین، گواهینامه سطح ابتدایی به این معنی است که داوطلب دانش کافی و لازم برای مطالعه بیشتر زبان و دستیابی به سطح بعدی (پایه) دانش عمومی زبان روسی را دارد.

 

سطح پایه A2 (ТБУ)
قبولی در آزمون این سطح به این معنی است که داوطلب دارای سطح اولیه دانش زبان روسی است که برای نیازهای اساسی ارتباطی در تعداد محدودی از موقعیت ها در حوزه های ارتباطی روزمره و فرهنگی کافی است. سطح پایه حداقل میزان دانش برای انجام هرگونه فعالیت حرفه ای به صورت محدود است.

 

سطح اول B1 (ТРКИ-I)
قبولی در این آزمون به این معنی است که داوطلب دارای سطح متوسط مهارت در زبان روسی است که به داوطلب امکان می‌دهد نیازهای اساسی ارتباطی را در زمینه‌های ارتباطی روزمره، آموزشی و حرفه ای مطابق با استاندارد دولتی روسی به عنوان یک زبان خارجی برآورده کند. گواهی این سطح برای پذیرش در موسسات آموزش عالی روسیه مورد نیاز است. 

 

سطح دوم B2 (ТРКИ-II)
موفقیت در این آزمون به این معنی است که داوطلب از مهارت کافی در زبان روسی برخوردار است، که به داوطلب امکان می‌دهد تا نیازهای ارتباطی را در تمام زمینه های ارتباطی برآورده کند. تسلط به زبان در این سطح به شخص اجازه می دهد تا به عنوان متخصص در زمینه‌های مهندسی، فنی، انسانی و علوم طبیعی فعالیت‌های حرفه ای را به زبان روسی انجام دهد. این گواهینامه برای اخذ مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد مورد نیاز است. 

 

سطح سوم C1 (ТРКИ-III)
موفقیت در آزمون به این معنی است که داوطلب می تواند به عنوان یک زبان‌شناس، مترجم، سردبیر، روزنامه نگار، دیپلمات و مدیر در یک تیم روس زبان فعالیت های حرفه ای را به زبان روسی انجام دهد.
 
سطح چهارم C2 (TРКИ-IV)
موفقیت در آزمون این سطح به این معنی است که داوطلب در سطح بالایی از دانش زبان روسی و قابل مقایسه با زبان مادری صحبت می‌کند. این مدرک به شما امکان انجام انواع فعالیت‌های آموزشی و تحقیقاتی در زمینه زبان روسی را می دهد و برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته فلسفه ضروری است.
 
این آزمون برای سنجش اطلاعات زبانی در هر سطح شامل 5 بخش «نوشتاری»، «واژگان و دستور زبان»، «خواندن»، «شنیداری» و «گفتاری» است.

 

بخش نوشتاری
هدف از این بخش آزمودن مهارت‌ها و توانایی‌های داوطلبان در بیان اهداف ارتباطی آنها به صورت نوشتاری با استفاده از اشکال و ابزارهای مختلف ارتباطی است.

 

بخش واژگان و دستور زبان
این بخش از آزمون جهت بررسی حداقل میزان ذخیره واژگان و تسلط بر استفاده از آنها در ساختار دستوری زبان در حوزه‌های ارتباطی روزمره، فرهنگی و اجتماعی است.

 

بخش خواندن
این بخش برای آزمایش مهارت‌های درک متن با ساختارهای دستوری پیچیده، ابزارهای گفتاری مختلف و همچنین توانایی کار با متن است.

 

بخش شنیداری
برای سنجش توانایی درک شنیداری کلام از طریق بررسی اطلاعات مورد تبادل در گفتار: موضوع، ایده اصلی، اطلاعات اصلی و تکمیلی و مفاهیم کلام است.
بخش گفتاری: 
برای آزمودن مهارت‌ها و توانایی‌های تولید جملات مستقل و متناسب با موضوع پیشنهادی، ساخت عبارات بر اساس متن خوانده شده یا شنیده شده از ساختار و گرایش‌های معنایی مختلف و انتقال محتوا و ایده اصلی متن خوانده شده یا شنیده شده است.
 
این آزمون برای افراد با ناتوانی جسمی با ارائه مدرک مورد تایید پزشکی به صورت جداگانه و با هماهنگی انجام خواهد شد.
logo

کانون زبان ایران به عنوان معتبرترین، قدیمی‌ترین و بزرگترین مؤسسه‌ آموزش زبان‌های خارجی در ایران از سال 1304 تحت عنوان انجمن ایران و آمریکا در تهران شروع به فعالیت کرده است و کلاس‌های آن غالباً در مراکز وابسته برگزار می‌گردید که اولین مرکز آموزشی مستقل با عنوان «مرکز آموزش زبان» از دهه‌ 1330 در چهارراه جمهوری راه‌اندازی شد