کانون زبان ایران / آزمون ها و گواهینامه ها / آزمون بین المللی تورفل (روسی)

آزمون تورفل چیست

آزمون تورفل (به روسی ТРКИ) آزمونی در سطح استاندارد جهانی است برای سنجش اطلاعات و توانایی افراد در زبان روسی. این آزمون در بیش از ۱۰۰ مرکز نمایندگی در ۴۰ کشور مختلف و در 6 سطح مختلف С2, С1, В2, В1, А2, А1 برگزار می‌شود. گواهی این آزمون توسط بیش از ۱۰۰۰ سازمان (از جمله سازمان ملل) در انگلیس، یونان، آلمان، اسپانیا، ایتالیا، چین، کره، لهستان، ترکیه، سوئیس و دیگر کشورها شناخته شده است. 

مرکز آزمون زبان‌های دانشگاه سن‌پترزبورگ روسیه بیش از 20 سال یکی مهمترین مراکز برگزاری این آزمون بوده است. از سال 1400 کانون زبان ایران با همکاری این مرکز امکان برگزاری این آزمون در ایران را به صورت آنلاین فراهم آورده است.


سطح ابتدایی А1 (ТЭУ)
موفقیت در آزمون این سطح به این معنی است که داوطلب دارای حداقل سطح دانش زبان روسی است که برای موارد محدودی در ارتباطات روزمره کافی است. همچنین، گواهینامه سطح ابتدایی به این معنی است که داوطلب دانش کافی و لازم برای مطالعه بیشتر زبان و دستیابی به سطح بعدی (پایه) دانش عمومی زبان روسی را دارد.

 

سطح پایه A2 (ТБУ)
قبولی در آزمون این سطح به این معنی است که داوطلب دارای سطح اولیه دانش زبان روسی است که برای نیازهای اساسی ارتباطی در تعداد محدودی از موقعیت ها در حوزه های ارتباطی روزمره و فرهنگی کافی است. سطح پایه حداقل میزان دانش برای انجام هرگونه فعالیت حرفه ای به صورت محدود است.

 

سطح اول B1 (ТРКИ-I)
قبولی در این آزمون به این معنی است که داوطلب دارای سطح متوسط مهارت در زبان روسی است که به داوطلب امکان می‌دهد نیازهای اساسی ارتباطی را در زمینه‌های ارتباطی روزمره، آموزشی و حرفه ای مطابق با استاندارد دولتی روسی به عنوان یک زبان خارجی برآورده کند. گواهی این سطح برای پذیرش در موسسات آموزش عالی روسیه مورد نیاز است. 

 

سطح دوم B2 (ТРКИ-II)
موفقیت در این آزمون به این معنی است که داوطلب از مهارت کافی در زبان روسی برخوردار است، که به داوطلب امکان می‌دهد تا نیازهای ارتباطی را در تمام زمینه های ارتباطی برآورده کند. تسلط به زبان در این سطح به شخص اجازه می دهد تا به عنوان متخصص در زمینه‌های مهندسی، فنی، انسانی و علوم طبیعی فعالیت‌های حرفه ای را به زبان روسی انجام دهد. این گواهینامه برای اخذ مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد مورد نیاز است. 

 

سطح سوم C1 (ТРКИ-III)
موفقیت در آزمون به این معنی است که داوطلب می تواند به عنوان یک زبان‌شناس، مترجم، سردبیر، روزنامه نگار، دیپلمات و مدیر در یک تیم روس زبان فعالیت های حرفه ای را به زبان روسی انجام دهد.
 
سطح چهارم C2 (TРКИ-IV)
موفقیت در آزمون این سطح به این معنی است که داوطلب در سطح بالایی از دانش زبان روسی و قابل مقایسه با زبان مادری صحبت می‌کند. این مدرک به شما امکان انجام انواع فعالیت‌های آموزشی و تحقیقاتی در زمینه زبان روسی را می دهد و برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته فلسفه ضروری است.
 
این آزمون برای سنجش اطلاعات زبانی در هر سطح شامل 5 بخش «نوشتاری»، «واژگان و دستور زبان»، «خواندن»، «شنیداری» و «گفتاری» است.

 

بخش نوشتاری
هدف از این بخش آزمودن مهارت‌ها و توانایی‌های داوطلبان در بیان اهداف ارتباطی آنها به صورت نوشتاری با استفاده از اشکال و ابزارهای مختلف ارتباطی است.

 

بخش واژگان و دستور زبان
این بخش از آزمون جهت بررسی حداقل میزان ذخیره واژگان و تسلط بر استفاده از آنها در ساختار دستوری زبان در حوزه‌های ارتباطی روزمره، فرهنگی و اجتماعی است.

 

بخش خواندن
این بخش برای آزمایش مهارت‌های درک متن با ساختارهای دستوری پیچیده، ابزارهای گفتاری مختلف و همچنین توانایی کار با متن است.

 

بخش شنیداری
برای سنجش توانایی درک شنیداری کلام از طریق بررسی اطلاعات مورد تبادل در گفتار: موضوع، ایده اصلی، اطلاعات اصلی و تکمیلی و مفاهیم کلام است.

 

بخش گفتاری: 
برای آزمودن مهارت‌ها و توانایی‌های تولید جملات مستقل و متناسب با موضوع پیشنهادی، ساخت عبارات بر اساس متن خوانده شده یا شنیده شده از ساختار و گرایش‌های معنایی مختلف و انتقال محتوا و ایده اصلی متن خوانده شده یا شنیده شده است.
 

برنامه برگزاری آزمون دولتی زبان روسی بعنوان زبان خارجی (ТРКИ)

داوطلب پس از مشخص کردن سطح آزمون، پرداخت هزینه مربوطه، تکمیل ثبت نام و دریافت دستورالعمل های کامل، می‌بایست نکات زیر را در نظر بگیرد:

 

نکات مهم

۱-  لطفا تمامی بخشهای آزمون را در روز مشخص شده به موقع و رأس ساعت شروع نمایید. هر بخش از آزمون طبق برنامه اعلام شده برگزار خواهد شد. بنابراین تاخیر باعث کم شدن زمان آزمون خواهد شد.

۲-  برنامه های آزمون به وقت مسکو برگزار می شوند. حتما در تطابق زمان از قبل دقت کافی داشته باشید.

۳-  تعداد سوالات کتبی و شفاهی بستگی به انتخاب سطح مورد نظر داوطلب از A1 تا C2 دارد. توصیه می شود برای اطلاع از نوع و تعداد سوالات، حتما نمونه سوالات آزمون تورفل مربوط به سطح انتخابی خود را در  صفحه دانشگاه سنت پترزبورگ از طریق لینک زیر مطالعه نمایید:

https://testingcenter.spbu.ru/ekzameny/russia/trki.html

۴- در بخش های «نوشتاری (متن)» و «خواندن و درک مطلب» استفاده از کتاب فرهنگ‌ لغت دوزبانه تا سطح B1 و کتاب فرهنگ‌ لغت تک‌زبانه از سطح B2 به بالا بلامانع است. دقت بفرمایید که استفاده از نرم افزارهای فرهنگ‌لغت و فرهنگ‌لغت آنلاین تخلف محسوب می‌شود.

۵- برای هر بخش از آزمون ۱۰ دقیقه وقت اضافه برای بررسی کلی و تنظیمات فنی در نظر گرفته شده است.

 

نمونه جدول زمان بندی هر بخش از آزمون

جدول تورفل روسی

تاریخ انجام آزمون پس از تکمیل ثبت نام ها برای هر داوطلب بر اساس سطح انتخابی، مشخص و اعلام می گردد.

 

نمره قبولی

 نمره قبولی در هر بخش از آزمون تورفل برای ۴ بخش ۶۶٪ پاسخ صحیح و برای یک بخش ۶۰٪ پاسخ صحیح درنظر گرفته می‌شود. 

۶۰٪ درصد صرفا نمره قابل قبول محسوب می‌شود و تنها برای یک بخش از آزمون قابل قبول است. برای سایر بخشها نمره دریافتی باید ۶۶٪ پاسخ صحیح باشد.

 

سایت انجام آزمون

https://languagecenter.open.spbu.ru/

نام کاربری، آدرس ایمیل داوطلب می باشد.

رمز عبور پس از ثبت نام و پیش از آزمون توسط کانون زبان ایران برای هر داوطلب ارسال می گردد.

داوطلبان می توانند قبل از آزمون وارد صفحه شخصی خود شده و روند آزمون را بررسی نمایند تا ذهنیت و آمادگی قبلی برای انجام آزمون در تاریخ مقرر داشته باشند.

پس از انجام مراحل پیش ثبت نام و تکمیل پرداخت حضوری، فایل "توضیحات کامل فنی" جهت آماده سازی شرایط آزمون آنلاین برای داوطلب به آدرس ایمیل وی ارسال می شود. بسیار ضروری است که این فایل پیش از آزمون با دقت مطالعه شود. (در ادامه به خلاصه ای از این نکات فنی اشاره شده است.)

همچنین پیش از آزمون از دریافت لینک مربوط به دعوت نامه بخش گفتاری (شفاهی) اطمینان حاصل نمایید. پس از تکمیل ثبت نام کارشناسان بخش روسی کانون زبان ایران تمام مراحل را با شما چک خواهند کرد و درصورت مشکل راهنمایی­های لازم را انجام خواهند داد.

 

پیش از آزمون هر داوطلب ما را به صورت مکتوب از مطالعه دقیق شرایط آزمون و آمادگی محیط آزمون برای خود، مطلع می نماید.

 

نکته بسیار مهم:

بسیار ضروری است که پیش از شروع آزمون مطمئن شوید که تمامی کاربریهای اضافی مرورگر اینترنت شما خاموش باشند. در طول آزمون می بایست تمامی برنامه ها و پنجره های اضافی بسته شوند و باید تنها از یک مرورگر استفاده شود.

پیشنهاد ما استفاده از مرورگر Google Chrome روی سیستم ویندوز است.

در صورت بروز هر مشکل فنی کارشناسان ما را در بخش روسی کانون زبان از طریق شماره تماس و واتساپ بیزنس ۸۸۴۹۲۳۶۹ مطلع نمایید.

 

موارد فنی مورد نیاز جهت برگزاری آزمون تورفل

۱-    کامپیوتر یا لپ­تاپ

۲-    سیستم ویندوز (ورژن ۷، ۸، ۸/۱، ۱۰) و یا Mac (ورژن ۱۰/۱۰ و یا بالاتر)

۳-    جستجوگرهای اینترنتی جدیدترین ورژن:

Google Chrome: https://www.google.com/chrome/

ِِYandex Browser: https://browser.yandex.ru/

۴-    داشتن دوربین-وب با کیفیت مناسب تصویر (دوربین های نصب شده روی خود لپ­تاپ ها مناسب هستند)

۵-    بلندگو و یا هدفون فعال (هدست با میکروفن نیز مناسب است)

۶-    اینترنت پرسرعت بدون قطع شدن با سرعت انتقال داده حداقل 1 مگابایت در ثانیه  (اینترنت های ثابت خانگی ADSL به دلیل سرعت آپلود پایین پیشنهاد نمی شوند. بنابراین حتما از اینترنت‌های پرسرعت TD-LTE و یا 4G استفاده نمایید)

۷-    عدم حضور افراد دیگر در اتاقی که در آن امتحان می دهید.

۸-    اتاق مناسب و بدون هیچ سر و صدای اضافی

۹-    آماده بودن مدارک شناسایی جهت نشان دادن به شخص ممتحن در صورت نیاز

نکته: دقت کنید که برای انجام "بخش نوشتاری (متن)" نیاز به بارگزاری فایل اسکن یا عکس با کیفیت از نوشته می باشد. بنابراین از قبل دستگاه اسکنر یا برنامه اسکنر را روی سیستم خود بارگزاری کرده و تجهیزات جانبی (کابل اتصال به کامپیوتر و ...) را آماده نمایید.

* هنگام بارگزاری بخش نوشتاری (متن) استفاده از صفحات مورد نیاز برای انجام اسکن و بکارگیری از ابزار الکترونیکی مورد نیاز (تلفن همراه) برای اسکن و بارگزاری فایل مجاز می باشد.

** توجه داشته باشید که در مدت انجام آزمون، مامورین دانشگاه سنت پیترزبورگ شما و محیطتان را از طریق دوربین می بینند. همچنین تمامی برنامه های جانبی باز روی صفحه کامپیوترتان را از طریق share screen مشاهده می کنند.

 

در صورت مشاهده هر گونه تخلف در روند اجرای آزمون از سوی مامورین دانشگاه، داوطلب ممکن است رد صلاحیت و آزمون ملغی اعلام شود!!!

 

موارد ممنوع!

۱.     استفاده از تلفن همراه و یا تبلت برای آزمون

۲.     استفاده از هر گونه وسیله الکترونیکی اضافی، به جز رایانه ای که با آن امتحان انجام می­شود، ممنوع است.

۳.     بازگردن زبانه­ها و پنجره های اضافی در مرورگر که ارتباطی با روند آزمون ندارند، ممنوع است.

۴.     کپی کردن و نشر مواد آزمون (اسکرین شات، عکس) ممنوع است.

۵.     اجرای آزمون بدون رعایت تمامی نکات فنی ذکر شده مربوط به کیفیت امکان پذیر نیست.

این آزمون برای افراد با ناتوانی جسمی با ارائه مدرک مورد تایید پزشکی به صورت جداگانه و با هماهنگی انجام خواهد شد.

جهت پیش ثبت نام در آزمون تورفل لطفاً اینجا کلیک کنید.

وبینارهای آموزش نحوه ورود به جلسه آزمون برای داوطلبان آزمون تورفل روسی

 
۱- هرگونه رفتار یا عملکرد که برخلاف راهنمایی‌ها و هشدارهای اعلام شده صورت گیرد تخلف محسوب می‌شود. 
۲- در صورت انجام هرگونه تخلف در هنگام انجام آزمون، داوطلب متخلف از شرکت در یک دوره آزمون محروم خواهد شد.
۳- حضور با تاخیر در هر یک از بخش‌های آزمون به منزله غیبت خواهد بود. چنانچه داوطلب راس ساعت مقرر برای هر بخش اقدام به ورود به آن بخش را نماید اما موفق نشود می‌بایست در همان زمان برگزاری و تا ۱۰ دقیقه پس از شروع بخش مربوطه، مراتب را بصورت پیام نوشتاری یا صوتی را جهت بررسی و رفع به واحد پشتیبانی اطلاع دهد. این اطلاع نباید دیرتر از ۱۰ دقیقه از زمان شروع بخش مربوطه باشد. هرگونه اعلام و پیگیری دیرتر از این زمان توسط داوطلب به منزله تاخیر در حضور و غیبت در بخش مورد آزمون تلقی شده و هیچ توجیهی جهت تکرار آن بخش پذیرفته نیست.
۴- آزمون تورفل نیز مانند هر آزمون بین‌المللی دارای زمان و برنامه ریزی مشخص است. بنابراین هیچگونه تغییری در زمان آزمون به درخواست شخصی داوطلبان در روز و ساعت آن صورت نمی گیرد. داوطلبان موظف هستند مطابق روز و ساعت اعلام شده، بدون هیچگونه تاخیر در حضور، وارد آزمون شده و آن را انجام دهند. عدم حضور به موقع داوطلب، به معنای غیبت قطعی در آزمون می‌باشد. 
۵- در صورت غیبت یا تاخیر غیرموجه در آزمون، داوطلب صرفا با پرداخت مجدد هزینه کامل امکان تکرار کل یا بخشهایی از آزمون را خواهد یافت. 
۶- در صورت عدم موفقیت در ۱ یا ۲ بخش از آزمون، داوطلب می‌تواند با پرداخت کل مبلغ آزمون، فقط همین بخش(ها) را مجددا آزمون دهد.

محل برگزاری آزمون

تهران، شهرک قدس (شهرک غرب)، انتهای خیابان حسن سیف، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

 

 

درباره ما

کانون زبان ایران به عنوان معتبرترین، قدیمی‌ترین و بزرگترین مؤسسه‌ آموزش زبان‌های خارجی در ایران از سال 1304 تحت عنوان انجمن ایران و آمریکا در تهران شروع به فعالیت کرده است. ادامه...