رییس کانون زبان:

صلاحیت مدرسی شرکت کنندگان دوره تربیت مدرس حرفه ای کانون زبان ایران در پنج مرحله ارزیابی می گردد

صلاحیت مدرسی شرکت کنندگان  دوره تربیت مدرس حرفه ای کانون زبان ایران در پنج مرحله ارزیابی می گردد
دکتر غلامرضا کیانی، رییس کانون زبان ایران با تبریک پیشاپیش عید سعید فطر، از شروع ثبت نام دومین دوره جذب و تربیت مدرس حرفه ای زبان انگلیسی در این مجموعه خبر داد و ابراز امیدواری کرد در دوره پساکرونا که روز به روز به آن نزدیک‌تر می‌شویم، با بهتر شدن شرایط، بتوانیم پرنشاط‌ تر به کانون زبان ایران و کشور خدمت نماییم.

به گزارش روابط عمومی کانون زبان ایران، وی در خصوص برگزاری آزمون جذب مدرس در کانون زبان در دوره‌های قبل گفت: آنچه که در گذشته در آزمون جذب مدرس اتفاق می‌افتاد براساس مدلی بود که باور داشت تربیت و جذب مدرس به لحاظ نظری یک مهارت صرف و کار معلمی فعالیتی فنی است؛ افراد بعد از قبولی در آزمون کتبی بسندگی زبان انگلیسی و سایر زبان‌ها، مصاحبه می‌شدند و قبول‌شدگان در مصاحبه در یک دوره آموزشی فشرده شرکت می کردند، در انتها دمو برگزار می‌شد و براساس نتایج دمو افراد جذب کانون زبان ایران می‌شدند.
کیانی افزود: اما از آن جایی که مبانی و نظریات تربیت معلم و اساسا آموزش تغییر کرده و از نگاه مهارت محور صرف به نگاه ترکیبی مهارت و تربیت رسیده است طبعا لازم بود تا ما نیز خود را با دیدگاه‌های به روز تربیت معلم هماهنگ کنیم. به همین جهت دوره تک محوره مهارتی را به دوره سه گانه تربیت به لحاظ بحث‌های عمومی و آموزشی از منظر کلاس داری و مهارتی مسائل مربوط به کلاس‌داری و مهارت‌های تدریس (در آموزش زبان نه فقط در بحث کانون زبان) و در فاز سوم تحت عنوان ILIBASED دنبال کنیم.
به این معنا که اگر در گذشته افراد باید در سه مرحله پذیرفته می شدند تا به عنوان مدرس کانون زبان مشغول به فعالیت شوند اما در حال حاضر متقاضیان محترم در پنج مرحله 1- آزمون کتبی (شامل آزمون بسندگی زبانی و سوالات نظری روش تدریس و ارزشیابی و کلاس داری)، 2- فعالیت های مکتوب ارزشیابانه دوره های آکادمیک-تربیتی، 3- ارزشیابی مکتوب دروس کلاس محور، 4-مصاحبه، 5-ارائه درس عملی کانون محور (دمو) مورد ارزشیابی قرار می گیرند.
رییس کانون زبان ادامه داد: طبیعی است که وقتی مرحله امتحان‌گیری را از سه مرحله به پنج مرحله تبدیل کرده‌ایم در واقع کار دشوارتر شده و به بیان دیگر شایسته ترها را نسبت به گذشته وارد سیستم می‌کنیم. این اتفاق در واقع با دانش جهانی و با شیوه‌های به روز بین المللی همخوان است.
وی گفت: تجربه برگزاری دوره اول جذب و تربیت مدرس حرفه ای زبان انگلیسی که در سال گذشته و براساس همین الگو برگزار شد، به اذعان صاحب نظران و نظرات کمی و کیفی شرکت کنندگان دوره، بسیار مفید و کارآمد بود، یقین داریم که دوره دوم بسیار بهتر و حرفه ای تر برگزار خواهد شد. ما در این دوره از سه دسته از اساتید به جای یک دسته از مدرسان کانون زبان استفاده خواهیم کرد. در فاز یک بیشتر از فیوضات استادان دانشگاهی و چهره های بین المللی استفاده می کنیم و در فاز دوم مباحث عمومی مهارتی داخل کلاس نه صرفا مسائل داخلی تدریس در کانون زبان را آموزش خواهیم داد، زیرا بر این باوریم کسانی که این دوره را بگذرانند نه تنها می توانند در کانون زبان تدریس کنند بلکه در بسیاری از آموزشگاه های کشور نیز با موفقیت تدریس خواهند کرد. ما نقش مرجعیت را برای کانون زبان قائل هستیم و وظیفه داریم تا مهارت معلمی را در کشور گسترش دهیم و به سایر بخش های کشور در امر آموزش کمک کنیم.
کیانی اظهار داشت: متقاضیان حرفه مدرسی در فاز یک در شش درس و به مدت دوازده ساعت مورد آموزش و ارزشیابی قرار می گیرند و در فاز دوم در حدود 20 ساعت مسائل مربوط به کلاس داری و معلمی به معنای معلمی عمومی و نه فقط معلمی در کانون زبان پرداخته خواهد شد. افراد در این دو دوره تمرین ها، تکالیف و آزمون هایی را خواهند داشت و در نهایت وارد فاز سوم خواهند شد.
رییس کانون زبان عنوان کرد: در این دوره برای اولین بار یک درس جدید تحت عنوان چشم اندازهای آتی مدرسی در کانون زبان ایران براساس معماری کلان برنامه درسی در این مجموعه تدریس خواهد شد که در این دوره نهایی شده است. این درس افزوده شده تا افراد با رویکرد آینده کانون زبان در بحث مدرس، شخصیت، هویت، ارزیابی و شیوه تربیت مدرس آشنا شوند و خود را علاوه بر این که معلم فعلی کانون زبان هستند، معلم آینده این مجموعه نیز بدانند.

پوستر دورهوی افزود: در این دو فاز از اساتید بین المللی که در دانشگاه های آمریکا، انگلیس، استرالیا، کشورهای عربی و ترکیه و بسیاری از دانشگاه های معتبر دنیا تدریس و  تحقیق کرده اند و صاحب کرسی هستند و همچنین در دانشگاه های ایران چهره های کاملا شناخته شده کشوری هستند استفاده کرده ایم، در نتیجه این دوره از یک استاندارد به مراتب بالاتری برخوردار است. عزیزانی که در این دو فاز پذیرفته شوند توسط کارشناسان و مدرسان جذب مدرس در کانون زبان مصاحبه خواهند شد و افرادی که در مصاحبه قبول شوند وارد دوره 24 ساعته آموزش معلمی به طور ویژه در کانون زبان تحت عنوان ILIBASED خواهند شد. این افراد پس از پایان دوره تمرین معلمی می‌کنند، آزمون دمو می دهند و پذیرفته شدگان این دوره جذب کانون ایران خواهند شد. این فرآیند از 23 اردیبهشت ماه با آزمون کتبی شروع خواهد شد و قبول شدگان در تاریخ 8 تا 12 خرداد در فاز 1و 2 شرکت می کنند؛ 16 خرداد ماه نتیجه مربوط به این دو فاز اعلام می شود و در نهایت 28 خردادماه نتایج بعد از مصاحبه را اعلام خواهیم کرد، افراد وارد دوره ILIBASED می شوند و نتیجه نهایی جذب شدگان به کانون زبان ایران به عنوان مدرس کانون زبان در 6 تیرماه اعلام خواهد شد.
کیانی خاطر نشان کرد: تعدادی از این عزیزان که برای ترم تابستان مورد نیاز باشند بلافاصله به عنوان مدرس جذب خواهند شد و تعدادی دیگر نیز احتمالا برای ترم پاییز جذب می‌شوند. در این دوره مدرسان جدید برای کلاس های حضوری و مجازی و با الویت تدریس در کلاس های حضوری جذب می شوند، زیرا ما هر دو مدل آموزش را در آینده دنبال خواهیم کرد.

۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۳:۵۱
تعداد بازدید : ۳,۴۸۰
نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

درباره ما

کانون زبان ایران به عنوان معتبرترین، قدیمی‌ترین و بزرگترین مؤسسه‌ آموزش زبان‌های خارجی در ایران از سال 1304 تحت عنوان انجمن ایران و آمریکا در تهران شروع به فعالیت کرده است. ادامه...