توسعۀ آموزش زبان در گفت‌وگو با رایزن فرهنگی قطر بررسی شد

توسعۀ آموزش زبان در گفت‌وگو با رایزن فرهنگی قطر بررسی شد
توسعۀ آموزش زبان در گفت‌وگوی بر خط دکتر مهدی ذوالفقاری، رییس کانون زبان ایران با دکتر علی بختیاری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قطر بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون زبان ایران، در ابتدای این جلسه ذوالفقاری به معرفی کانون زبان ایران و فعالیت‌های این مجموعه پرداخت و با اشاره به راه‌اندازی مجدد بخش فارسی در این موسسه با توافقی که با بنیاد سعدی صورت گرفته است گفت: براساس توافقی که با بنیاد سعدی صورت گرفته است مقرر شد که در برگزاری کلاس‌های آموزش زبان فارسی و همچنین در تهیه کتب و منابع درسی و برگزاری آزمون بین‌المللی زبان فارسی به صورت مشترک اقداماتی را انجام دهیم.
وی ادامه داد: از آن‌جایی که رایزنان فرهنگی در خارج از کشور نمایندۀ بنیاد سعدی نیز محسوب می‌شوند امیدواریم بتوانیم به صورت هدفمند مسئله آموزش زبان فارسی را دنبال کنیم.
ذوالفقاری با اشاره به تاکید وزیر آموزش و پرورش مبنی بر استفاده از ظرفیت مدارس خارج از کشور اظهار داشت: از آن‌جایی که فعالیت و اقدامات کانون زبان ایران و همچنین مخاطبان این مجموعه طیف گسترده‌ای را شامل می‌شود به این نتیجه رسیدیم که امکان یادگیری زبان را در کشورهای همسایه برای ایرانیان مقیم این کشورها که بعضا علاقه‌مند به فرهنگ ایرانی و اسلامی هستند و همچنین سایر افرادی که ممکن است خواهان فراگیری زبان فارسی باشند نیز فراهم کنیم.

توسعۀ آموزش زبان در گفت‌وگو با رایزن فرهنگی قطر بررسی شد
رییس کانون زبان ایران در ادامه زیرساخت آموزش و آزمون آنلاین را یکی از مزیت‌ها و ظرفیت‌های موجود در این مجموعه دانست و گفت: این ظرفیت به توسعۀ گفتمان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران کمک می‌کند زیرا زبان نیز به عنوان یک مقولۀ فرهنگی در انتقال فرهنگ‌ها بسیار تاثیرگذار است.
ذوالفقاری در ادامه به عنوان نمایندۀ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به برخی از ظرفیت‌های موجود در آن مجموعه برای تعامل با رایزنی فرهنگی در خارج از کشور از قبیل برگزاری جشن‌ها به مناسبت‌های مختلف، نمایش فیلم، توزیع محصولات فرهنگی و ... اشاره کرد و گفت: محصولات آموزشی و کمک آموزشی در کانون زبان ایران نیز به زبان‌های انگلیسی، عربی و فارسی با تصاویر گرافیکی بسیار حرفه‌ای که برای کودکان جذاب است تولید می‌شود که می‌تواند زمینه‌ساز تعاملات ما با یکدیگر باشد.
وی گفت: برند کانون زبان ایران، برای همۀ ایرانیان بسیار خاطره‌انگیز است و این حس تعلق تاریخی به این مجموعه باعث می‌شود که فعالیت‌های رایزنی برای توسعۀ زبان فارسی با استقبال بیشتری روبرو شود.
توسعۀ تبادلات زبانی با راه‌اندازی شعبۀ منطقه‌ای کانون زبان ایران از دیگر موضوعاتی بود که رییس کانون زبان ایران به آن پرداخت و عنوان کرد: امیدواریم با راه‌اندازی این شعبه، زمینۀ تعامل با سایر کشورهای خلیج فارس نیز برای ما مهیا شود.
ذوالفقاری همچنین در خصوص برگزاری آزمون بین‌المللی زبان فارسی با مشارکت بنیاد سعدی و برگزاری وبینارهای آموزشی در حوزه‌های مختلف برای انتقال تجربیات و تبادلات فرهنگی با دانشگاه‌های مختلف دنیا نکاتی را عنوان کرد.

توسعۀ آموزش زبان در گفت‌وگو با رایزن فرهنگی قطر بررسی شد
وی خاطر نشان کرد: کانون زبان ایران وارد مرحلۀ جدیدی شده است و می‌خواهیم این مجموعه را از یک آموزشگاه صرف خارج نماییم. پیش از این تصور بر این بود که ما فقط یک آموزشگاه هستیم در صورتی که در حال حاضر می‌توانیم ادعا نماییم یک مجموعۀ فرهنگی، آموزشی بزرگ هستیم که تولید محتوا می‌کنیم، کتاب‌های کانون زبان خارج از این مجموعه نیز بازار بسیار خوبی دارند و محتواهایی که در قالب وبینار عرضه می‌شوند در دانشگاه‌های کشور مورد استقبال قرار می‌گیرند. ما با تکیه بر مدرسان توانمندی که داریم می‌توانیم با آموزش‌هایی متناسب با نیازهای رایزنی به معرفی مفاخر و شخصیت‌ها به غیرفارسی زبانان در برنامه‌هایی که توسط نمایندگی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود بپردازیم و اهداف فرهنگی نظام را محقق سازیم.
ذوالفقاری در پایان سخنانش ضمن قدردانی از رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قطر برای شرکت در این گفت‌وگو اظهار داشت: حضور شما در این جلسه نشان از اهتمام و علاقۀ شما به زمینه‌های فرهنگی جمهوری اسلامی و گفتمان انقلاب اسلامی ایران در خارج از کشور دارد. این مهم برای ما فرصتی است تا بتوانیم کانون زبان ایران را در منطقه معرفی نماییم.
در بخش دیگری از این گفت‌وگو بختیاری عنوان کرد: من حقیقتا تصور نمی‌کردم که کانون زبان ایران فعالیت‌های گسترده‌ای به این شکل داشته باشد، از آن‌جایی که در سال‌های اخیر موسسات زیادی در حوزۀ آموزش زبان ایجاد شده است اما کانون زبان ایران توانسته جایگاه خود را به خوبی حفظ کند و همچنان بدرخشد.

توسعۀ آموزش زبان در گفت‌وگو با رایزن فرهنگی قطر بررسی شد
وی ضمن معرفی کشور قطر به برخی از ظرفیت‌ها و محدودیت‌های موجود در این کشور اشاره کرد و گفت: در قطر افرادی که مایل به فراگیری زبان فارسی هستند را می‌توانیم به سه دستۀ ایرانیان مقیم، اتباع قطر و غیر قطری‌ها تقسیم‌بندی نمایم که هر کدام به دلایل مختلفی علاقه‌مند به یادگیری زبان فارسی هستند. مشترکات زیادی که بین ایرانی‌ها و قطری‌ها وجود دارد باعث شده تا آن‌ها نیز علاقه‌مند به صحبت کردن به زبان فارسی باشند و تمایل به شرکت در دوره‌های آموزش زبان فارسی را داشته باشند.
ایشان ضمن ابراز خرسندی از شرکت در این جلسه و تمایل برای همکاری با کانون زبان ایران عنوان داشت: از توسعۀ فعالیت‌های کانون زبان ایران در منطقه استقبال می‌کنیم و از این که قطر را به عنوان پایگاهی برای آموزش در منطقه در نظر گرفته‌اید بسیار خرسندیم و آمادگی هرگونه همکاری و تعامل را با مجموعۀ کانون زبان ایران داریم.
دعوت برای حضور کانون زبان ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب دوحه از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه بود.

۳۰ مهر ۱۴۰۲ ۱۶:۰۳
تعداد بازدید : ۱,۷۶۲
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.
 

درباره ما

کانون زبان ایران به عنوان معتبرترین، قدیمی‌ترین و بزرگترین مؤسسه‌ آموزش زبان‌های خارجی در ایران از سال 1304 تحت عنوان انجمن ایران و آمریکا در تهران شروع به فعالیت کرده است. ادامه...