کانون زبان ایران یازدهمین رئیس خود را بدرقه کرد

کانون زبان ایران یازدهمین رئیس خود را بدرقه کرد
آئین تکریم و معارفه‌ی رئیس کانون زبان ایران با حضور مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مدیران ستادی کانون پرورش فکری و کانون زبان ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون زبان ایران، آئین تکریم رئیس پیشین و معارفه‌ی رئیس جدید کانون زبان ایران با حضور رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و معاونان و مدیران ستادی کانون پرورش و کانون زبان برگزار شد.
در ابتدای این مراسم، غلامرضا کیانی، رئیس پیشین کانون زبان ایران، ضمن خوشامدگویی به حاضران و گرامیداشت یاد و خاطره‌ی امام راحل (قدس سره الشریف)، «امر آموزش»، مدرس و زبان‌آموزان را عناصر ماندگار در کانون زبان دانست.

آئین معارفه 14
وی همچنین با اشاره‌ای به اهمّ فعالیت‌های خود در دوران ریاست در کانون زبان، مهم‌ترین رویکردهای نظری و اجرایی خود را در این موارد دانست: تصمیم‌سازی جمعی با مشارکت‌جویی نخبگان، برنامه‌محوریِ شاخص‌مدار، سنجش‌پذیر و زمان‌بندی‌شده، پژوهش‌محوریِ آینده‌نگر و چشم‌اندازساز، تکیه بر منابع انسانیِ درون‌سازمانی و توجه به معیشت و منزلت کارمندان، فناوری‌محوریِ حداکثری با رویکرد درون‌سپاری، توجه حداکثری به بهره‌وری منابع و سودآوری مراکز آموزشی با اتخاذ رویکردهای رقابتی و پاداش‌محور، تعاملات حداکثریِ درون و برون‌سازمانی، و به‌روزسازیِ جذب و تربیت منابع انسانی، فرایندها، روش‌ها و آزمون‌ها.
کیانی همچنین به پاره‌ای از توفیقات خود در کانون زبان از جمله: افزایش زبان‌آموزان، معماری کلان برنامه‌ی درسی، آماده‌شدن مقدمات تولید محتوا، صرفه‌جویی در هزینه‌ها، مکانیزه‌شدن فرایندها و پاسخگوکردن استان‌ها و مراکز آموزشی اشاره کرد.
سپس، علی زرافشان، رئیس هیئت‌مدیره کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ضمن تشکر از کیانی، رئیس پیشین کانون زبان ایران، و تبریک و خیرمقدم به مهدی ذوالفقاری، رئیس جدید، با اشاره به آیاتی از سوره مبارکه «آل‌عمران» گفت: عرصه‌ی مسئولیت پذیرفتن، در حقیقت فرصتی است که خداوند به انسان اعطا می‌کند تا به او نشان دهد که چگونه در عرصه‌هایی که به او محوّل شده، عمل خواهد کرد و در این راستا، توفیق با کسی است که در این طیّ طریق، «شواهد و نشانه‌ها»، حاکی از موفق بودن او در این مسیر باشد. زرافشان همچنین به دوران ریاست غلامرضا کیانی بر کانون زبان ایران اشاره کرد و افزود: گواهی می‌دهم که ایشان نشانه‌هایی از خود در این مسیر باقی گذاشتند. او همچنین ابراز امیدواری کرد که مهدی ذوالفقاری هم در کار خود موفق باشد و نشانه‌هایی از خود به یادگار بگذارد.

آئین معارفه 13
در ادامه، حامد علامتی، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، پس از خیرمقدم به حضار، با اشاره به آیه‌ای از سوره مبارکه «روم»، زبان‌ها و گویش‌های انسان‌ها را از نشانه‌های قدرت الهی دانست و افزود: امروزه در دنیا رشته‌های مختلفی در حوزه‌ی زبان و زبان‌شناسی وجود دارد و برای درک اهمیت «زبان»، کافی است به این مطلب بیندیشیم که کودک از بدو تولّد، با صدا و لهجه‌ی مادر مواجه می‌شود و تکاپوی او از همان روزهای نخست، در راستای فراگیریِ زبان مادری است؛ بنابراین، انسان‌ها به‌مرور، نیاز به فراگیریِ زبان سایر اقوام و ملل را حس می‌کنند و با فراگیریِ زبان‌های جدید، دنیای جدیدی به روی خود می‌گشایند.

آئین معارفه 12
حامد علامتی در ادامه با اشاره به نسبت میان زبان و فرهنگ، گفت: فرایندسازی برای زبان‌آموزی، یک فعالیت فرهنگی سطح بالاست که باید با برنامه‌ریزی شایسته، به سمت تولید فرهنگ‌سازانی مناسب حرکت کنیم؛ چرا که افرادی که در این عرصه مشغول فعالیت هستند (اساتید زبان) دارای افق‌های گسترده‌تری می‌باشند. او همچنین، «برنامه‌ریزی کلان حوزه فرهنگ و زبان»، «اساتید زبان» و «زبان‌آموزان» را سه ضلع مثلث «فرهنگ زبان‌آموزی» دانست و افزود: برآیند این سه ضلع، به ایجاد «متون و برنامه‌ی آموزشی» می‌انجامد. علامتی با اشاره به‌ضرورت حرکت به سمت تمدن نوین ایرانی - اسلامی، به اهمیت موضوع ترویج آموزش زبان فارسی اشاره کرد.
مدیرعامل کانون پرورش، در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به سخن مقام معظم رهبری (ادام الله ظله) در مراسم ارتحال حضرت امام (قدس سره الشریف)، گفت: نمی‌توان در دوران هوش مصنوعی و کوانتوم و اینترنت، با ابزار مربوط به چهل سال پیش، امر آموزش را مدیریت کرد؛ بلکه باید با اصلاح شیوه‌ها و روش‌ها، به‌پیش رفت.
علامتی همچنین به برخی از اولویت‌های کانون زبان ایران اشاره کرد که بعضی از آن‌ها در دوران ریاست غلامرضا کیانی، رئیس پیشین کانون زبان، انجام‌گرفته است. این اقدامات عبارت‌اند از: حمایت از مدرسان و توانمندسازی و به‌روزرسانی آن‌ها، افزایش دایره‌ی مخاطبان کانون زبان ایران (هم در مورد آموزش حضوری و هم آموزش برخط)، توسعه و گسترش زبان فارسی و حوزه بین‌الملل با اولویت کودکان ایرانیِ متولد خارج از کشور، به‌روزرسانی متون آموزشی متناسب با فرهنگ و نیاز زبان‌آموزان، بالابردن سطح بهره‌وری و حرکت به‌سوی عدالت آموزشی.
مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در پایان سخنان خود، از تلاش‌ها و دغدغه‌های غلامرضا کیانی قدردانی کرد و برای مهدی ذوالفقاری آرزوی دوام توفیق کرد.
در انتهای این مراسم، مهدی ذوالفقاری، رئیس جدید کانون زبان ایران، ضمن تشکر از مدیرعامل و شورای معاونین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و اشاره به دوران مسئولیت خود به‌ عنوان مدیر کانون زبان استان لرستان، ابراز امیدواری کرد که بتواند به وظایف ده‌گانه‌ای که در حکم انتصاب او آمده است، جامه‌ی عمل بپوشاند.
وی افزود: دست یاریِ خود را به‌سوی مدیران کانون پرورش و کانون زبان دراز می‌کنم و پیمان می‌بندم که همواره از شایستگان کانون زبان ایران استفاده کنم تا بتوانیم حافظ بنایی باشیم که گذشتگان به ما اعطا کرده‌اند.

آئین معارفه 8
آئین معارفه 2
آئین معارفه 1
گفتنی است، آئین تکریم و معارفه رئیس کانون زبان ایران، عصر سه‌شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ در سالن غدیر مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.


۱۶ خرداد ۱۴۰۲ ۱۸:۰۵
تعداد بازدید : ۳,۲۱۸
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.
 

درباره ما

کانون زبان ایران به عنوان معتبرترین، قدیمی‌ترین و بزرگترین مؤسسه‌ آموزش زبان‌های خارجی در ایران از سال 1304 تحت عنوان انجمن ایران و آمریکا در تهران شروع به فعالیت کرده است. ادامه...